Etusivu > Kokemukset > Elämän uudet käänteet palvelutalossa

Elämän uudet käänteet palvelutalossa

Marjatta Wekström, 74, on asunut Turussa sijaitsevassa Saga Kaskenniityssä kolme vuotta. Aviomiehen poismenon jälkeen elämä kaipasi uutta suuntaa. Muutto toi mukanaan paitsi turvallisen kodin ja ystäviä, myös odottamattoman rakkaustarinan.

”Olin mieheni omaishoitaja kahdeksan vuoden ajan. Hänen kuolemansa jälkeen aloimme etsiä tyttärieni kanssa minulle uutta kotia. En aluksi ajatellut muuttavani vielä palvelutaloon, mutta tämä ratkaisu tuntui järkevältä – etenkin tyttäriä ajatellen, jotka asuvat muualla.”

Uuteen kotiin sopeutuminen kävi lopulta nopeasti. Marjatta kertoo viihtyneensä erinomaisesti ja löytäneensä ympärilleen ystäviä sekä mielekästä tekemistä.

Rakkaustarina lumiselta parkkipaikalta

Elämä palvelutalossa toi mukanaan myös yllätyksiä. Eräänä talvipäivänä, kun Marjatta oli puhdistamassa autoaan lumesta, pysähtyi viereisen auton omistaja Osmo juttusille. Myös Osmo asui Saga Kaskenniityssä, ja pian naapurukset huomasivat viihtyvänsä toistensa seurassa.

”Juttua riitti heti ensihetkistä lähtien, ja lopulta ystävyydestä kasvoi rakkaus. Ihmettelimme, miten näin kävi,” Marjatta muistelee.

Pariskunta kihlautui ja muutti myöhemmin yhteen isompaan asuntoon talon sisällä.

Aktiivista arkea

Marjatta elää Saga Kaskenniityssä oman näköistä ja aktiivista elämää. Hän on myös ollut mukana kehittämässä yhteisöllisyyttä – hänen aloitteestaan taloon valittiin noin kymmenen asukaskummia, jotka toivottavat uudet asukkaat lämpimästi tervetulleiksi ja auttavat alkuun arjen asioissa. Kerran kuussa järjestetyissä kahvihetkissä uudet asukkaat ja kummit pääsevät tutustumaan toisiinsa.

Marjatta ja Osmo ovat molemmat asukaskummeja. Kummit tunnistaa punaisesta rintamerkistä.

Lisäksi talon viikko-ohjelmasta löytyy Marjatan ruotsinkielinen kerho, joka järjestetään noin kaksi kertaa kuussa. Arkea rytmittävät mökkeily ja satunnaiset työtehtävät, jotka tuovat vaihtelua eläkepäiviin.

”Täällä saa mennä ja tulla, joten vapaus säilyy. Arki on vapaata ja omannäköistä,” Marjatta toteaa.

Kurkistus Marjatan päivään

Marjatan arki on monipuolista: ystäviä, harrastuksia ja yhteinen Max-koira tuovat iloa päiviin. Aikaa vietetään ystävien kanssa biljardia pelaillen, tapahtumiin osallistuen ja ulkoillen.

Saga Kaskenniitty

Saga Kaskenniitty on 207 kodin palvelutalo, joka sijaitsee luonnonläheisessä Kurjenmäessä lähellä Turun keskustaa. Täällä asut omassa kodissasi, jonka voit sisustaa mieleiseksesi.

Saga-palvelutaloja on kaksi Turussa, neljä Helsingissä, yksi Raumalla, Lappeenrannassa, Seinäjoella, Vantaalla ja Lahdessa.


Voisit olla kiinnostunut myös näistä