29.8.2025
Kesän päättäjäiset
Kesä kääntyy kohti loppuaan ja pian alkaa syyskuu. Kokoonnuimme tiistaina yhteen kiittämään kesästä ja viihtymään yhdessä upean tanssin ja musiikin parissa. Loppuviikosta nautimme ohjelmista liittyen Suomen luonnon päivään ja Itämeripäivään.
Tiistaina talossa riitti menoa ja meninkiä, kun Markku Ketola, Kata Rainio sekä Harry Lindström musisoivat kantrityyliin. Stetsonit tutisten vilut soi ja laulu raikui! Tanssiseura Sekahaun pirteät tanssittajat veivät asukkaat parketille menevän musiikin tahtiin. Iloa oli ilmassa runsain mitoin!
Ravintolan grillimakkarat, räiskäleet sekä virvokkeet maistuivat ahkerille tanssijoille sekä yleisölle. Mukavassa seurassa on helppo viihtyä!
Loppuviikosta keskityimme luontoon ja torstaina nostimme esiin Itämeripäivän, jota on vietetty jo usean vuoden ajan. Lounaalla oli tarjolla särkipihvejä ja olimme saaneet lahjaksi katseluoikeudet Minun Mereni -elokuvaan, jota seurasi yli 40 asukasta. Elokuvan sanoma kosketti ja koimme tärkeäksi tuoda esiin Itämeren tilaa. Voimme kaikki omilla valinnoillamme vaikuttaa luonnon monimuotoisuuden parantumiseen. Asukkaat nostivat esille myös sen, että Itämerta ympäröi hyvin monta valtiota ja toivoimme kaikkien maiden osallistuvan Itämerestä huolehtimiseen.
Perjantaina meille esiintyi Saga Kaskenpuiston että Kaskenniityn asukaskuorot johtajanaan Arja Lyly. Monet säveltäjät ja sanoittajat tai runoilijat ovat ammentaneet inspiraationsa luonnosta ja erityisesti sellaisista kappaleista oli iltapäivän ohjelmisto valittu. Kuoro esiintyi hienosti ja sai raikuvat aplodit kuulijoilta! Tutkimuksen mukaan valtaosa suomalaisista kokee luonnon lisäävän heidän hyvinvointiaan. Yhtä moni kertoi olevansa ylpeä suomalaisessa luonnosta.
Hyvää Suomen luonnon päivää kaikille ja kiitos kesästä, tervetuloa syyskausi!
Jaa kuuluminen somessa
