Etusivu > Kuulumiset > Terveysterveiset viikoille 46

7.11.2025

Terveysterveiset viikoille 46

Viikoittain julkaistavat Terveysterveiset ovat ravintolapäällikkö Tiina Karlssonin käsialaa. Terveiset käsittelevät ajankohtaisia ja hyödyllisiä aiheita ravinnosta sekä talolla tapahtuvasta.

Saga Munkkiniemen ravintolapäällikön terveiset

Äidinkielessämme on paljon isä- alkuisia sanoja ja käsitteitä kuten isänmaa, isän astumaan, isän kädestä, isänmurha, esi-isä jne. Vuodesta 2019 lähtien nykyisät ovat saaneet myös isyytensä kunniaksi lipun salkoon marraskuun toisena sunnuntaina ja vuonna 2025 Suomen tasavallan presidentti Stubb myös palkitsee ensimmäistä kertaa historiasamme ansioituneita isiä. Vaikka prinikaa isällesi tai sinulle isänä ei rintapieleen ripustettaisikaan, on silti ansiot suuret ja selkeät. Se on nähtävillä jo kielemme isäisyydestä. Isän malli, opit ja kannustus ei lähde ihmisestä ikinä, isänsä ylpeyden arvoinen pyrkii jokainen olemaan niin kauan kuin elämää riittää. Kun kuuntelen asukkaiden tarinoita elämästään, siellä aina toistuu se, mitä isä on joskus sanonut. Paljon ovat sanoneet. Juhlistakaamme siis isien osaa elämässämme sunnuntaina 9.11.

Isistä pääsemme hienosti sydänterveyteen. Herraväki Suomessa kärsii sydänongelmista suuremmin kuin niin kutsuttu hameväki. Sehän on tiedossa, että stressi on sydämen vihollinen numero yksi ja ruokavalio ja liikuntatottumukset siinä heti kannoilla. Historiassamme stressiltä ei ole voinut välttyä, ja isät ovat kantaneet siinä suurimman taakan. Kirjaimellisesti kyse on ollut elämästä tai kuolemasta. Sydänhän on lihas, joka rakastaa ilonpitoa. Hauikselle on yhdentekevää, punnerratko itku silmässä vai vihellellen, mutta sydänlihas voidakseen hyvin, haluaa sydänsurua vältellä.

Sen lisäksi, että koitetaan avittaa sydäntämme kasvisrasvoilla ja lautasmallilla; puolet kasviksia, neljännes perunaa, riisiä tai pastaa, ja neljännes kalaa, lihaa tai kasviproteiinia, käyttäkäämme jokainen mahdollisuus iloon, jonka elämä meille suo. Ja nyt sitä iloa on jaossa loppuvuosi oikein roppakaupalla. Aloitamme isänpäivän juhlinnalla, ja jatkamme Pizzerian kautta itsenäisyyspäivän juhlallisuuksiin. Sitten on vuorossa Klubi-ilta, Bistro, pikkujoulut, joulun pyhät, vuoden vaihde ja jokapäiväinen mahdollisuus lounaalla tavata kiinnostavia ihmisiä. Sellaista sydän rakastaa!!!

Perjantaina 7.11.keittiön väki kouluttautuu ja viettää pikkujouluja, joten respa sulkeutuu jo klo 18.

Joulupöydät ja varaukset ovat mahdollisia 24-26.12. ravintolasalissa, muut tilat on jo varattu.

Tavataan ravintolasalissa tiistaina klo 15 ja jutellaan tulevista asioista lisää!!

Sydämelliset onnittelut isille!

Voi hyvin!

– Tiina 😊

puh. 044 720 2778 
tiina.karlsson@sagacare.fi

Tiinan terveysterveiset

Viikoittain julkaistavat Terveysterveiset ovat ravintolapäällikkö Tiina Karlssonin käsialaa. Terveiset käsittelevät ajankohtaisia ja hyödyllisiä aiheita ravinnosta sekä talolla tapahtuvasta.

Jaa kuuluminen somessa


Voisit olla kiinnostunut myös näistä