28.11.2025
Terveysterveiset viikoille 49
Viikoittain julkaistavat Terveysterveiset ovat ravintolapäällikkö Tiina Karlssonin käsialaa. Terveiset käsittelevät ajankohtaisia ja hyödyllisiä aiheita ravinnosta sekä talolla tapahtuvasta.
Elelemme jännän äärellä, maanantaina 1.12.25 keittiö siirtyy Compass Groupille. Kaikkemme teemme, että muutos näkyisi arjessanne mitenkään poikkeavasti, ainakaan huonossa mielessä. Ensimmäinen viikko tulee Bistron ja lounasmenun suhteen jokseenkin annettuna, mutta jatkossa katsomme miten saadaan oma kädenjälki ja asukastoiveet toteutettua entiseen malliin.
Heti maanantaina hypätään suoraan syvään päätyyn; kaiken vaihdoksen keskellä tarjoamme teille Bistron herkulliset antimet klo 17 lähtien apunamme keittiössä joukko compassilaisia avustajia. Seuraavaan Bistroon helmikuussa voi myös alkaa varata jo paikkoja.
Joulun juhlakausi avataan maamme itsenäisyyden juhlapäivänä 6.12. klo 16.30. Talo tarjoaa lasin kuohuvaa, ota se heti ovelta mukaasi, tarvittaessa saat apua. Muistuttelen, että itsenäisyyspäivän juhlaan on kohteliasta saapua ajoissa, jotta juhla pääsee alkamaan sovitusti ja hyvässä hengessä, kuten se juhlan luonteeseen mainiosti sopiikin. Itsenäisyydessämmehän on kyse juurikin hyvästä yhteishengestä. Olemme valmiina 16.10 lähtien tarjoiluiden osalta.
Joulun tarjoiluista jaan lisää tietoa lähempänä joulua, mutta pöytävarauksia on mahdollista joulunpyhiksi tehdä ravintolan takaosaan. Talon juhlatilat ovat jo kaikki varattu.
Koska nyt on loppuvuosi juhlinnan aikaa, en jaksa niin kovin tosissani terveydestä paasata. Ravitsemuksessahan on tärkeää kokonaisuus ja kokonaisuudessa on myös herkuttelulle sijansa. Tähän juhlan aikaan kuuluu glögit, piparit ja joulutortut, unohtamatta suklaita tai marmeladeja. On kuitenkin yksi herkku, jota voi ihan terveystiedonkin puolesta pitää soveliaana, ja se on jäätelö.
Jäätelö ei terveydellisesti ole jälkiruokarintamalla ihan heikoimmasta päästä, sillä siitä löytyy proteiinia, kalsiumia, kaliumia ja magnesiumia. Jäätelössä on myös kananmunaa, joka tuo siihen A-vitamiinia ja B12-vitamiinia. Tämä yhteisö varmistaa, että kudokset saavat rakennusaineita ja entsyymit sekä hormonit motivaatiota. Näin flunssa-aikana tällä jengillä on osaamista puolustusjärjestelmämme ylläpitoon sekä neste-ja happotasapainon säätelyyn. Myös luumme, lihaksemme ja hermomme nostavat peukalon ylös siinä vaiheessa, kun jäätelö saapuu ruokapöytään, sen takaa jäätelön kalsium, jonka vastuualuetta kehomme toiminnassa tämä trio on.
Jos lisäämme jäätelön kylkeen marjoja, terveyshyödyt lisääntyvät kuitujen ja vitamiinien lisääntymisen myötä. Jäätelön heikoin lenkki on sokeri ja rasva, mutta marjojen kuidut torppaavat osaltaan tätä muutoin niin mainion herkun valuvikaa.
Nähdään kaikkien ihanien juhliemme melskeessä vielä monta viikkoa ennen juhlapyhiä!
Voi hyvin!
– Tiina 😊
puh. 044 720 2778
tiina.karlsson@compass-group.fi
Tiinan terveysterveiset
Viikoittain julkaistavat Terveysterveiset ovat ravintolapäällikkö Tiina Karlssonin käsialaa. Terveiset käsittelevät ajankohtaisia ja hyödyllisiä aiheita ravinnosta sekä talolla tapahtuvasta.
Jaa kuuluminen somessa